Jak wyjść z alkoholizmu?

Jak wyjść z alkoholizmu?

Jak wyjść z alkoholizmu lub innego uzależnienia? Co zrobić aby przestać pić? Co zrobić, aby pić kontrolowanie?  Czy istnieje lek na alkoholizm? – z takimi pytaniami terapeuci uzależnień spotykają się bardzo często, zarówno padają one od samych osób uzależnionych od alkoholu, jak i ich bliskich.

W przypadku osób niemających problemu z alkoholem powyższe pytania wydają się absurdalne. Często kwitują problem uzależnienia hasłami typu ?brak mu silnej woli?, ?jeśli by chciał, to by przestał pić?, ?jak nie chcę, to nie piję?. Pojawia się też dużo niezrozumienia z faktu, że ktoś inny nie potrafi poprzestać na niewielkiej ilości alkoholu

Dla osoby uzależnionej nie jest to jednak kwestią chęci czy silnej woli.  W przypadku uzależnienia kontrolowanie ilości lub częstotliwości wypijanego alkoholu jest bardzo trudne. Normą staje się łamanie wszelkich obietnic, ale nie jest to spowodowane brakiem silnej woli a faktem, iż jest się uwikłanym w chorobę.

W takim razie – jak przestać pić? Co może być hamulcem do zatrzymania choroby?

Niestety nie ma cudownej tabletki, która leczy uzależnienie od alkoholu. Jedyną i skuteczną formą leczenia alkoholizmu jest terapia uzależnienia. Jednak osoby dotknięte chorobą alkoholową zanim zdecydują się na podjęcie terapii często szukają szybkich sposobów opanowania nałogu, które okazują się bezskuteczne. Wszystkie te sposoby są próbą skontrolowania swojego nałogu, a więc jednym z objawów uzależnienia. Wśród tych sposobów są liczne zabiegi i eksperymenty np. wszywki, ?górki?, hipnoza, akupunktura itp.

Nieskuteczne sposoby zaprzestania picia:

Wszywki ? pod skórę osoby uzależnionej są wszywane tabletki z dusilfiranem. Wszywka często nazywana jest ?starszakiem? ponieważ połączenie dusilfiranu z alkoholem może wywołać skutki uboczne, które mogą zagrozić życiu. Po spożyciu alkoholu pojawią się objawy takie jak: zaczerwieniona twarz, brak tchu, pulsujący ból głowy, przyspieszone bicie serca, nudności i wymioty. W skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Założeniem ?wszywki? jest metoda awersyjna w której osoba uzależniona w obawie przed nieprzyjemnymi dolegliwościami nie będzie piła alkoholu.

Górka ? jest to metoda z Podhala. Osoby uzależnione od alkoholu tłumnie przyjeżdżają do kościoła zwanego kościołem „Na Górce” i ślubują abstynencje alkoholową.

Przysięgę abstynencji alkoholowej zawsze składana jest tam na czas określony ( miesiąc, pół roku, rok) Po ślubowaniu osoba dotknięta alkoholizmem otrzymuje obrazek Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Wiele osób uzależnionych trafiających do ośrodków uzależnień ma doświadczenie z licznymi przysięgami na ?Górce?.  Z liczne  świadectwa dowodzą, że nawet jeśli osoba uzależniona wytrzymuje okres przysięgi, to jest to  jedno wielkie odliczanie do okresu ponownego picia. Zazwyczaj w dzień kończenia się postu alkoholowego rozpoczyna się niebezpieczny dla życia i zdrowia ciąg alkoholowy. Najczęściej po ciągu

Metoda ?górki? może być pomocna w przypadku kiedy osoba korzysta również z terapii uzależnienia od alkoholu. prowadzona terapia.

Zamienniki ? osoby uzależnione, aby zapanować nad chorobą często stosują inne środki lub zachowania.  Wielu alkoholików sięga po środki uspokajające, słodycze, gry komputerowe lub sport. Wszystko to nie leczy uzależnienia od alkoholu a może doprowadzić również do powstania kolejnych uzależnień.

Jeśli powyższe sposoby są nieskuteczne to co pomoże w wyjściu z uzależnienia ?

Uzależnienie od alkoholu jak i innych środków zmieniających świadomość to choroba. Z tego powodu powinniśmy zachowywać się jak w przypadku każdej innej choroby.

Zawsze przy jakiś niepokojących dolegliwościach zaczynamy od wizyty u specjalisty. Lekarz lub specjalista na podstawie badań dokonuje diagnozy schorzenia z jakim się do niego zgłosiliśmy. W kolejnym kroku zostajemy edukowani o naszej przypadłości. Otrzymujemy informację jak postępować w danym schorzeniu. Np. ospa ? nie wychodzimy z domu, musimy leżeć, unikamy kontaktu z osobami które jej nie przechodziły.

Na koniec otrzymujemy receptę. Naszym zadaniem jest stosowanie się do wytycznych lekarza, aby doszło do poprawy zdrowia.

Uzależnienie jest również chorobą a więc sposób jego leczenia jest zbliżony. Osoba, która trafia na terapię uzależnienia, przechodzi przez poszczególne etapy terapii. Na samym początku jest wykonywana procedura diagnostyczna, jeśli uzależnienie się potwierdzi rozpoczyna się edukacja oraz sprawdzenie i praca na poziomu destrukcji wynikającej z uzależnienia od alkoholu. W kolejnym kroku powinno dojść do poznania działania mechanizmów uzależnienia i ich rozbrojenia. W czasie trwania terapii osoba nią objęta uczy się nowych zachowań i poznaje zalecenia, które będą pomocne do utrzymania abstynencji. W czasie trwania terapii osoba uzależniona poznaje również czynniki które wpłynęły na to, że akurat ona się uzależniła. Na zakończenie tzw. recepta – system zaleceń i wskazówek. Ważne jest by terapia była kontynuowana przez okres minimum jednego roku w trybie ambulatoryjnym. Początkowo jest to terapia podtrzymująca, potem osoba uzależniona powinna skorzystać z terapii pogłębionej, która ma na celu pracę nad innymi trudnościami, które nieleczone mogą spowodować powrót do czynnego uzależnienia.

 Uzależnienia od alkoholu czy od innych substancji psychoaktywnych lub zachowań nie da się go wyleczyć szybko, na skróty i bezboleśnie. Uzależnienie to choroba, którą można zaleczyć ? wyciszyć. Należy pamiętać, że niezależnie od tego czy ktoś nie pije pięć czy 25 pięć lat, nie ma bezpiecznego powrotu do kontrolowanego zażywania substancji.

Zostaw swój komentarz
Komentarz
Nazwa
E-mail