Dlaczego warto wybrać prywatny ośrodek leczenia uzależnień?
Podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia jest najważniejszym krokiem w leczeniu uzależnień. Właśnie dlatego warto wybrać odpowiednie miejsce, które zapewni choremu specjalistyczne i skuteczne wsparcie podczas procesu detoksykacji organizmu oraz w trakcie odzyskiwania kontroli nad swoim życiem. Do wyboru są trzy miejsca – publiczne, niepubliczne i prywatne. Często najlepszym rozwiązaniem jest ostatnia grupa placówek. Dlaczego warto i jak wybrać prywatny ośrodek leczenia uzależnień? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule!
Prywatny ośrodek leczenia uzależnień – zalety
Publiczne ośrodki leczenia uzależnień są darmowe dla osób ubezpieczonych i nieubezpieczonych, jednak warunki panujące w tego typu placówkach i długi czas oczekiwania na przyjęcie sprawiają, że coraz więcej chorych szuka pomocy w prywatnych placówkach. Tego typu miejsca mają wiele zalet. Najważniejszym plusem jest brak długich kolejek, dzięki czemu można szybciej rozpocząć leczenie. To szczególnie ważne w przypadku osób uzależnionych, które potrzebują natychmiastowej pomocy.
Prywatne ośrodki liczenia uzależnień w wielu przypadkach wiążą się z krótszym czasem leczenia. Powód jest prosty – nieograniczony dostęp do specjalistów, których w publicznych placówkach bardzo często brakuje. Oczywiście, należy pamiętać, że długość pobytu w ośrodku jest dość indywidualna i nie zawsze możliwe jest skrócenie leczenia.
W przypadku publicznych ośrodków leczenia uzależnień można liczyć na bardziej kameralną atmosferę i lepsze warunki pobytu, na przykład mniejsze pokoje jednoosobowe czy dwuosobowe. To z kolei wpływa pozytywnie na efekty terapii, czego nie można powiedzieć o placówkach publicznych, które w większości miast są przepełnione i nie zapewniają tak wysokiego standardu pobytu.
Nie bez znaczenia są również nowatorskie, często skuteczniejsze metody leczenia, które są dostępne wyłącznie w prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień. Tak jak w przypadku prywatnych placówek wytyczne i metody działania od lat pozostają takie same, tak płatne terapie są innowacyjne i otwarte na próbowanie innych, często niekonwencjonalnych sposobów leczenia, które mogą ułatwić proces wychodzenia z uzależnienia.
Jak wybrać prywatny ośrodek leczenia uzależnień?
A jak wybrać prywatny ośrodek leczenia uzależnień? Dla wielu pacjentów głównym kryterium jest lokalizacja – chcą, aby placówka znajdowała się blisko domu. To znaczące ułatwienie dla najbliższych, którzy będą chcieli odwiedzić osobę uzależnioną w trakcie leczenia (oczywiście, jeśli jest to dozwolone). Równie ważny jest sam program terapii – powinien być dostępny jeszcze przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z płatnych usług ośrodka. Podobnie jest w przypadku zatrudnionych w placówce specjalistów – warto sprawdzić wcześniej ich doświadczenie, specjalizacje i ewentualne certyfikaty, które potwierdzają, że terapeuci czy lekarze mają odpowiednie doświadczenie i kompetencje.
Oprócz kadry i opieki lekarskiej dobrze jest także sprawdzić inne aspekty, które wpływają na codzienność pobytu. Jakie kryteria brać pod uwagę, wybierając prywatny ośrodek leczenia uzależnień? Zdecydowanie warunki panujące w placówce – czystość, stan pokoju i pomieszczeń sanitarnych oraz pomieszczeń wspólnych. Ważne są także posiłki oraz ewentualne zaplecze, które w prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień robi wrażenie. Dostępność pobliskich lasów i parków, możliwość wypożyczenia rowerów czy nawet siłownia uprzyjemnią pobyt osobom uzależnionym.