Jak sprawdzić, czy ktoś jest alkoholikiem?

Jak sprawdzić, czy ktoś jest alkoholikiem?

Podejrzewasz, że bliska osoba zbyt często pije i nie wiesz, jak sprawdzić, czy ktoś jest alkoholikiem? A może sam zauważyłeś, że w ostatnim czasie częstotliwość spożywania wysokoprocentowych trunków znacząco wzrosła i zaczynasz się martwić, czy nie masz problemu? Przygotowaliśmy poradnik, w którym podpowiadamy, jak sprawdzić, czy ktoś ma problem z alkoholem i jak uświadomić alkoholikowi, że jest alkoholikiem.

Fazy uzależnienia od alkoholu

Zanim podpowiemy Ci, jak sprawdzić, czy ktoś jest alkoholikiem, warto poznać fazy uzależnienia.

  • Faza pierwsza – wstępny stan, który zazwyczaj uniemożliwia rozpoznanie ewentualnych problemów z alkoholem.
  • Faza druga – nazywa się ją ostrzegawczą, ponieważ zaczynają pojawiać się negatywnie skutki nadużywania alkoholu, w tym przede wszystkim luki w pamięci.
  • Faza trzecia – to krytyczny etap, w którym uzależniony traci kontrolę nad nałogiem. Od czasu do czasu pojawia się abstynencja, jednak nie trwa ona długo.
  • Faza czwarta – na tym etapie uzależnienie wymyka się spod kontroli, a alkoholik pije bez przerwy i nie jest w stanie odstawić alkoholu bez pomocy. To przewlekła faza, która niesie za sobą ryzyko wystąpienia psychozy alkoholowej.

Jak sprawdzić, czy ktoś jest alkoholikiem? Te objawy powinny wzbudzić Twoją czujność

Jeśli nie wiesz, jak sprawdzić, czy ktoś jest alkoholikiem, zacznij zwracać uwagę na jego zachowanie i podejście do wysokoprocentowych trunków. Osoby uzależnione tłumaczą sięganie po kieliszek potrzebą odprężenia. Często piją w samotności oraz szukają okazji do napicia się alkoholu, jednak w sytuacjach i miejscach, w których nie jest to dozwolone. W efekcie alkoholicy zaczynają przychodzić pijani do pracy czy siadają w stanie nietrzeźwości za kierownicą.

Wraz z czasem alkoholik jest w stanie wypić coraz więcej alkoholu, zaczyna mieć luki w pamięci, a chęć napicia się staje się ważniejsza od wszystkiego innego. Uzależniony odczuwa tzw. głów alkoholowy, czyli czuje, że musi pić. Jeżeli tego nie zrobi i przez kilka dni zrezygnuje z alkoholu – pojawią się objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego.

Jak sprawdzić, czy jest się alkoholikiem? Spójrz w lustro

Wymienione powyżej objawy to nie wszystko. Jak sprawdzić, czy jest się alkoholikiem albo przekonać się, czy z uzależnieniem zmaga się bliska Ci osoba? Wystarczy spojrzeć w lustro lub na jej twarz. U osób zmagających się z nałogiem można zauważyć widoczne zmiany – zaczerwienione oczy, szarą skórę, opuchliznę oraz głębokie i mocno widoczne zmarszczki. Dodatkowo alkoholicy często tracą gwałtownie masę mięśniową, co skutkuje wychudzeniem.

Wraz z postępem uzależnienia zaczynają pojawiać się objawy, które świadczą o zagrożeniu życia. Jednym z sygnałów ostrzegawczych są żółte oczy, które u alkoholików mogą oznaczać poważne problemy z wątrobą – marskość, alkoholowe zapalenie albo alkoholowe stłuszczenie organu. To poważne choroby, które mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie, a nawet do śmierci.

Jak uświadomić alkoholikowi, że jest alkoholikiem? Pierwszy i najważniejszy krok do wyjścia z nałogu

Wiesz już, jak sprawdzić, czy ktoś ma poważny problem z alkoholem. A jak uświadomić alkoholikowi, że jest alkoholikiem? Zdecydowanie warto rozpocząć od szczerej i spokojnej rozmowy. Musi się ona odbywać w momencie, gdy będzie on trzeźwy! Przygotuj się na to, że chory będzie zaprzeczać i próbować bagatelizować swoją chorobę, zapewniając, że ma kontrolę nad piciem. Może również zareagować złością i gniewem, które doprowadzą do kłótni. Postaraj się jej uniknąć i przeprowadź rozmowę z wyrozumiałością. Nie krzycz, nie oskarżaj i nie oceniaj. Bardzo często alkoholicy nie zdają sobie nawet sprawy, jak bardzo różni się ich zachowanie w zależności od stanu trzeźwości.

W jaki sposób uświadomić alkoholikowi, że jest alkoholikiem w trakcie rozmowy? Podstawą są racjonalne argumenty. Możesz wypisać je wcześniej na kartce, aby mieć pewność, że Twój przekaz będzie jasny, zrozumiały i wolny od pretensji. Nawet gdy chory zacznie się denerwować – postaraj się zachować spokój. Jeśli jest to nie możliwe, a rozmowa staje się zbyt emocjonalna, możesz przerwać i wrócić do niej w momencie, gdy poczujesz się znów na siłach, aby poruszyć ten temat. Miej jednak na uwadze, że alkoholik musi sam uświadomić sobie problem i zechcieć sobie pomóc. Tylko wtedy terapia może zakończyć się sukcesem.

Przygotuj się na wymówki

Skoro poradziliśmy Ci, jak uświadomić alkoholikowi, że jest alkoholikiem, warto wymienić kilka najczęstszych wymówek, które mogą pojawić się w trakcie rozmowy. Uzależniony może twierdzić, że skoro chodzi do pracy i nie pije codziennie, to nie ma żadnego problemu z alkoholem. Podobnie według niego zadziała argument, że pije wyłącznie piwo albo wino, a nie wódkę. Zaprzeczeniem nałogu może być także dla niego poczucie, że może rzucić, kiedy tylko będzie chcieć (co niestety bardzo często nie jest prawdą). Dodatkowo alkoholik może tłumaczyć swoje picie faktem, że przecież piją też jego znajomi, sięga po kieliszek wyłącznie w stresujących sytuacjach, a nawet może przekonywać, że to jego sprawdzony sposób na sen.

Jeśli masz pewność, że bliska Ci osoba ma problem z alkoholem – na najlepszeterapie.pl znajdziesz najlepsze ośrodki leczenia uzależnień oraz terapeutów, którzy pomogą choremu wygrać z nałogiem.