Jak wspierać osoby w uzależnieniu, żeby im nie zaszkodzić?

Jak wspierać osoby w uzależnieniu, żeby im nie zaszkodzić?

Uzależnienie to poważna i przewlekła choroba, która odbija się negatywnie nie tylko na chorym, ale także na jego najbliższych osobach. Stąd też nazywanie ich współuzależnionymi. Jeśli zauważysz, że ktoś z bliskiego otoczenia ma problem z nadużywaniem alkoholu czy narkotyków – postaraj się okazać mu wsparcie. Jak to zrobić, aby przypadkowo nie zaszkodzić? W dzisiejszym artykule podpowiadamy, w jaki sposób pomóc osobie uzależnionej.

Pomoc osobie uzależnionej – rozważ wizytę u specjalisty

Wizyta u specjalisty to jeden z najlepszych sposobów na to, jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków i alkoholu. W ten sposób pomożesz też sobie, zwłaszcza jeśli zauważysz u siebie objawy współuzależnienia. Rozmowa z terapeutą specjalizującym się właśnie w tej dziedzinie sprawi, że lepiej zrozumiesz chorego i otrzymasz pomocne wskazówki, dzięki którym pomożesz mu we właściwy sposób. Oczywiście, możesz zacząć od innych metod wsparcia, a wizytę u specjalisty zostawić na koniec, gdy wszystkie inne próby zawiodą. Warto jednak rozważyć zapisanie się na konsultację, aby jeszcze przed rozpoczęciem rozmowy dowiedzieć się, jak prowadzić tak trudną konwersację. Często to od niej zależy, czy uzależniona osoba uświadomi sobie problem.

Jak pomóc osobom uzależnionym od alkoholu lub narkotyków? Pierwsze kroki

Jeśli zastanawiasz się, jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu albo narkotyków, to znak, że przestałeś lub przestałaś udawać przed sobą, że problem nie istnieje. To ważny krok, ponieważ nadal wiele rodzin decyduje się ignorować chorobę bliskiej osoby, nie wiedząc, że takie podejście jest szkodliwe i niebezpieczne. Podobnie jak w wielu innych problemach ze zdrowiem, tak i w przypadku uzależnień obowiązuje zasada, że im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym lepiej.

Kolejnym krokiem jest bliższe poznanie mechanizmu uzależnienia. Możesz zrobić to samodzielnie, sięgając na przykład po fachową literaturę, lub umówić się na wizytę do specjalisty, o której wspominaliśmy powyżej. Najważniejsze jest zrozumienie, że zarówno alkoholizm, jak i narkomania to choroby – uzależniona osoba nie robi tego specjalnie, nie ma kontroli nad nałogiem i w wielu sytuacjach nawet nie jest w stanie nad sobą zapanować. Chęć sięgnięcia po używki jest silniejsza od wszystkiego innego.

Inne sposoby na to, jak pomóc osobie bliskiej uzależnionej od alkoholu i narkotyków

W jaki sposób pomóc osobie uzależnionej? Najważniejsza jest rozmowa, podczas której pomożesz jej uświadomić sobie, że ma problem z alkoholem albo narkotykami. Możesz przeprowadzić ją samodzielnie lub zorganizować konfrontację w większej grupie osób, czyli interwencję. Oczywiście, plany powinny zostać utrzymane w tajemnicy przed osobą uzależnioną, aby mieć pewność, że nie będzie próbować unikać spotkania i rozmowy. Warto się także upewnić, że w trakcie konfrontacji chory nie będzie pod wpływem alkoholu i narkotyków.

Podstawą rozmowy i interwencji jest empatia, szacunek i opanowanie. Ważne są również konkrety, dlatego specjaliści radzą, aby przygotować się do niej już wcześniej. Możesz na przykład stworzyć listę tematów, które chcesz poruszyć i sytuacji, w których nałóg wymykał się spod kontroli i wpływał negatywnie na życie i osoby uzależnionej, i jej najbliższych. Nie daj się ponieść emocjom, a zamiast tego ogranicz się do faktów, nie zapominając o życzliwości. To ważne, aby chory czuł Twoje wsparcie i troskę. Wtedy o wiele łatwiej będzie mu przyjąć pomoc.

Co jeszcze możesz zrobić i jak pomóc osobie bliskiej uzależnionej od alkoholu albo narkotyków? Dobrze jest stawiać jasne granice i nie akceptować agresji. Jakiekolwiek przejawy agresji powinny spotykać się ze zdecydowaną reakcją, a jeżeli dochodzi do przemocy fizycznej – warto zadzwonić po odpowiednie służby. Postaraj się także być dla osoby uzależnionej. Czasami obecność bliskich jest jedyną rzeczą, która pomaga przetrwać tak trudną walkę, która pozwoli wygrać z nałogiem.

W jaki sposób NIE pomagać osobie uzależnionej?

Wiesz już, jak można pomóc osobie uzależnionej od alkoholu i narkotyków. A w jaki sposób tego nie robić? Przede wszystkim nie należy udawać, że problem nie istnieje. Ignorowanie nałogu sprawi, że będzie się on pogłębiać, aż wreszcie zacznie stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia chorego albo innych osób.

Jeżeli zdecydujesz się na rozpoczęcie rozmowy – nigdy nie przeprowadzaj jej w gniewie i frustracji oraz z negatywnymi intencjami. W ten sposób osiągniesz efekt odwrotny do zamierzonego, czyli sprawisz, że alkoholik albo narkoman zezłości się i zestresuje, a następnie sięgnie po alkohol albo narkotyki, aby ukoić nerwy. Niedozwolone jest również poniżanie i obrażanie. Pamiętaj, że to bliska Ci osoba, która jest przewlekle chora. Podobnie jak leczy się złamania, tak specjalistycznej pomocy wymaga uzależnienie.

W jaki jeszcze sposób nie pomożesz osobie uzależnionej? Niedopuszczalne są wszelkie przejawy szantażu, w tym także emocjonalnego, oraz groźby. Specjaliści zalecają również powstrzymanie się od robienia wyrzutów i prawienia kazań, brania na poważnie obietnic, które w danym momencie są niemożliwe do spełnienia, a także od wspólnego picia alkoholu. Czasami bliskie osoby myślą, że jeśli będą towarzyszyć alkoholikowi, to wypije on mniej.