Zgłoszenie się na terapię uzależnień często nie jest łatwą decyzją. Choć otoczenie zwykle dostrzega problem, sam alkoholik nie zawsze jest w stanie się do niego przyznać. Picie, nawet regularne, w naszej kulturze postrzegane jest jako zupełnie normalne, a nierzadko wręcz oczekiwane. Alkohol jest nieodłącznym elementem imprez, spotkań towarzyskich, przyjęć rodzinnych, wesel, firmowych integracji, randek czy wakacji. Przybywa też tzw. alkoholików wysokofunkcjonujących, którzy niezwykle skutecznie ukrywają swój nałóg. Świetnie wyglądają, prowadzą (przynajmniej pozornie) udane życie rodzinne i robią karierę. Pod pozorem sukcesu skrywają jednak przewlekły stres, z którym próbują sobie poradzić, „znieczulając się” ulubionym środkiem psychoaktywnym.
Jakie objawy powinny być dla nas sygnałem ostrzegawczym, świadczącym o utracie kontroli nad spożywaniem alkoholu? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na swój stosunek do picia. Problem zaczyna się, gdy traktujemy je jak remedium na problemy oraz sposób na regulację emocji: dodanie sobie odwagi, zapomnienie o zmartwieniach czy rozluźnienie po ciężkim dniu w pracy. W efekcie regularnego odurzania się tolerancja się zmienia, co skutkuje tzw. „mocną głową”. Coraz częściej zdarzają się luki w pamięci („urwane filmy”), picie w samotności, a także „klinowanie”, czyli leczenie przykrych objawów abstynencyjnych kolejnymi dawkami alkoholu. Na dalszych etapach choroby nałogowiec coraz bardziej zaniedbuje dotychczasowe zainteresowania, obowiązki, rodzinę oraz pracę. Okresowo może próbować zachowywać całkowitą abstynencję (by udowodnić sobie, że wciąż ma kontrolę nad własnym zachowaniem), jednak zwykle mu się to nie udaje.
Najskuteczniejszym sposobem leczenia nałogu bez wątpienia jest pobyt w klinice uzależnień od alkoholu. Stałe przebywanie w ośrodku daje możliwość skoncentrowania się wyłącznie na powrocie do zdrowia, odbywania wielu godzin terapii każdego dnia, stałego dostępu do specjalistów z różnych dziedzin, a także wyrwania się z dotychczasowego środowiska, kojarzącego się z piciem. Wiele tego typu placówek usytuowana jest z dala od miejskiego zgiełku, w otoczeniu kojącej natury.
W ośrodkach terapii alkoholizmu wykorzystuje się kilka różnych form terapii. Pierwszą z nich jest psychoterapia indywidualna, czyli spotkania w cztery oczy ze specjalistą. Podczas takich rozmów panuje kameralna atmosfera, która ułatwia intymne zwierzenia, zaś psycholog ma możliwość pełnego skoncentrowania się na pojedynczym pacjencie i stojących przed nim wyzwaniach.
Z kolei terapia grupowa daje unikalną szansę na nawiązanie relacji ze społecznością innych trzeźwiejących alkoholików oraz korzystania z ich doświadczeń. Różne historie nałogów pozwalają choremu uwierzyć, że nie jest jedyną osobą, która utraciła kontrolę nad własnym życiem oraz ilością spożywanego alkoholu. Mogą też być źródłem inspiracji i nadziei na sukces. Oprócz tego regularne uczestniczenie w spotkaniach grupowych stanowi trening umiejętności społecznych oraz sposobność do nawiązania głębokich przyjaźni na całe życie.
Wśród metod wykorzystywanych w ośrodkach terapeutycznych można wymienić też farmakoterapię, trening asertywności, arteterapię (leczenie poprzez sztukę i swobodną twórczość), filmoterapię, muzykoterapię, terapię sportem czy psychoedukację (przekazywanie cennej wiedzy na temat mechanizmów uzależnień oraz sposobów radzenia sobie z nimi). Wiele zależy nie tylko od samej placówki, ale też od indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta. Warto podkreślić, iż pobyt w placówce jest dobrowolny, zaś każde oddziaływanie terapeutyczne odbywa się z pełnym poszanowaniem woli chorego.
Większość chorych przed podjęciem terapii zadaje sobie jedno pytanie: czy lepiej skorzystać z bezpłatnych świadczeń, czy może zdecydować się na leczenie alkoholizmu prywatnie? Oczywiście każda z tych form może doprowadzić do zdrowia, zaś decyzja powinna być podyktowana m.in. sytuacją finansową pacjenta. Jeśli jednak mogą sobie Państwo na to pozwolić, bez wątpienia warto zdecydować się na płatne rozwiązanie. Prywatna klinika uzależnień od alkoholu oferuje znacznie większy komfort uczestniczenia w oddziaływaniach terapeutycznych, krótsze terminy (świadczenia często dostępne są „od ręki”), wyższy standard zakwaterowania, najnowocześniejszy sprzęt medyczny oraz spokojne otoczenie sprzyjające dbaniu o własny dobrostan. W takich warunkach dochodzenie do zdrowia staje się znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze.
Wybór odpowiedniego ośrodka leczenia uzależnień alkoholowych nie należy do najprostszych zadań. Szeroka oferta dostępna na rynku może zdezorientować i przytłoczyć mnogością dostępnych opcji. Wiele może zależeć od indywidualnych potrzeb danego pacjenta: w jakim otoczeniu czuje się najlepiej, jaka jest preferowana przez niego wielkość grupy, a także warunki zakwaterowania (np. pokój jednoosobowy czy wieloosobowy, dostęp do basenu, siłowni lub biblioteki). W następnej kolejności należy zwrócić uwagę na takie kwestie jak opinie innych pacjentów. Nie każdy chce się dzielić takimi doświadczeniami, więc zdobycie polecenia od kogoś znajomego może być trudne. W takich sytuacjach bardzo ważne są recenzje wystawiane na stronie NajlepszeTerapie.pl;
Niezależnie od wyboru ośrodka oraz przebiegu terapii, jedno jest pewne – zgłoszenie się na leczenie jest początkiem nowej, lepszej drogi w życiu. Każdy dzień spędzony w placówce stanowi trudną do przecenienia inwestycję we własne zdrowie, dobrostan i szczęście.