Gry hazardowe mogą się wydawać niewinną, mało kontrowersyjną rozrywką. W końcu co złego może się stać, gdy kupimy jeden los na loterię lub rozegramy kilka partyjek pokera? W rzeczywistości jednak tego typu zabawa szybko może przerodzić się w poważne uzależnienie, które przejmuje kontrolę nad naszym życiem, niszcząc relacje rodzinne, sytuację finansową czy karierę zawodową. W języku angielskim słowo „hazard” oznacza przypadek, niebezpieczeństwo lub ryzyko. To ostatnie stanowi część uroku tego rodzaju gier. Często może się wręcz wydawać, że im jest większe, tym większą sprawiają one przyjemność.
Do gier hazardowych można zaliczyć m.in. gry liczbowe, loterie, gry karciane, zabawy na automatach do gier, bingo, różnego rodzaju zakłady, a także grę na giełdzie. Udział w tego typu rozgrywkach jest bardzo satysfakcjonujące, ponieważ powoduje wyrzut adrenaliny, a co za tym idzie – daje przyjemny dreszczyk emocji.
Jak nietrudno się domyślić, nałogowy hazard zaczyna się bardzo niewinnie. Na początku gracz liczy na dobrą zabawę, a być może także wysoką wygraną i poprawę swojej sytuacji materialnej. Po pewnym czasie jednak wpada w błędne koło i przestaje mieć kontrolę nad swoim zachowaniem. Kolejne gry nie są przez niego podejmowane w celu zapewnienia sobie chwilowej rozrywki, a wynikają z wewnętrznego przymusu oraz uzależnienia od ryzyka. Chory zaczyna obstawiać coraz wyższe kwoty. Jego myślenie bywa „magiczne”: czuje, że ma wpływ na przebieg losowej gry, zaś ewentualna wysoka wygrana świadczyłaby o jego wyjątkowej wartości. Gra staje się sposobem na ucieczkę od codziennych problemów. Często gra, by się ”odegrać”, oszukuje bliskich, nierzadko również popada w długi. Próbuje skończyć z hazardem lub znacznie go ograniczyć, jednak mu się to nie udaje. Koncentruje swoje codzienne życie na graniu i czuje się zaniepokojony, kiedy nie może tego zrobić.
Specjaliści wyróżniają cztery podstawowe fazy uzależnienia od hazardu:
Skuteczność terapii uzależnień od hazardu jest tym większa, im szybciej chory zgłosi się na leczenie. Warto więc uważnie obserwować zachowanie swoje lub bliskiej osoby, by jak najszybciej za interweniować, jeśli sytuacja będzie tego wymagała. Metody stosowane podczas leczenia z hazardu są bardzo zbliżone do tych wykorzystywanych w przypadku pomocy alkoholikom czy narkomanom. Pierwszą z nich są spotkania indywidualne, czyli sesje sam na sam z terapeutą, który w takich warunkach jest w stanie skoncentrować się na problemach pojedynczej osoby, poruszając z nią nawet bardzo prywatne tematy. Z kolei terapia grupowa nastawiona jest na wykorzystywanie procesów zachodzących w większej społeczności, a także wzajemne motywowanie się przez pacjentów i inspirowanie pozytywnymi historiami innych chorych. Wspomagającymi technikami stosowanymi w czasie terapii uzależnienia od hazardu mogą być też m.in. arteterapia, muzykoterapia, filmoterapia, terapia sportem, psychoedukacja, medytacja, treningi asertywności i innych umiejętności społecznych oraz techniki relaksacyjne.
Powodzenie terapii od hazardu uzależnione jest przede wszystkim od wyboru dobrej placówki leczniczej. Bardzo istotne jest to, by zdecydować się na miejsce, które najlepiej odpowie na indywidualne potrzeby pacjenta. Należy sprawdzić, jakie metody pracy z chorymi stosuje dany ośrodek uzależnień od hazardu, jakie jest wykształcenie i doświadczenie zatrudnionej kadry, a także jaki zakres oferty medycznej zapewnia wybrana placówka.
Kolejną niezwykle istotną kwestią są opinie innych pacjentów. Na naszej stronie znajdą Państwo rzetelne recenzje wystawione przez osoby, które korzystały z usług komentowanych ośrodków. Leczenie uzależnień od hazardu w dużej mierze opiera się na zaufaniu, które warunkuje motywację do pracy własnej.
Na koniec warto zainteresować się warunkami zakwaterowania, jakie zapewnia dana placówka. Przy podejmowaniu decyzji należy wziąć pod uwagę, jaki rodzaj pokoju nas interesuje (jedno- lub wieloosobowy), czy potrzebujemy specjalnej diety, jakie udogodnienia powinny znajdować się na terenie obiektu (np. siłownia, boisko, basen, ogród, biblioteka itp.) oraz gdzie ma się znajdować wybrane miejsce. Doskonale sprawdzają się przede wszystkim kliniki umiejscowione z dala od zgiełku miasta i dotychczasowego otoczenia chorego (co ogranicza liczbę pokus podczas leczenia), zapewniające stały kontakt z naturą.