Psychologowie

Znaleziono {{foundPosts}} wyników

Zresetuj wyszukiwanie

Kiedy należy pójść do psychologa?

Psycholog może pomóc w trudnych momentach życia, w których każdy z nas może się znaleźć. Nie zawsze wiemy, kiedy powinien być ten moment, w którym mamy się zdecydować na pójście do psychologa. Zazwyczaj myślimy, że jesteśmy w stanie sami uporać się z kryzysem w naszym życiu lub że ten trudny czas po prostu minie sam. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Poniżej przedstawiamy oznaki świadczące o tym, że potrzebujesz natychmiastowej pomocy specjalisty:
  1. Myśli samobójcze. Jeśli właśnie zaczynasz myśleć, że twoje życie nie ma sensu, że nie warto żyć. Jeśli przyjdzie ci myśl o odebraniu sobie życia, natychmiast zgłoś się do psychologa lub psychiatry.
  2. Problemy ze snem Kłopot z zasypianiem lub codziennie budzenie się w środku nocy o określonej porze np. o 3 w nocy. Problemy ze snem związane są z lękiem, który jest częstym objawem depresji. W depresji zwykle występują problemy z zasypianiem lub budzeniem się ze snu. Nie jest też bardzo rzadkie budzenie się z płaczem lub nagłą paniką. Jeśli ten stan utrzymuje się, a brak snu uniemożliwia Ci normalne funkcjonowanie, poszukaj pomocy.
  3. Zmiana apetytu Zmiana nawyków żywieniowych jest typowym objawem depresji. Jeśli jesz dużo więcej niż do tej pory lub w ogóle nie masz apetytu ? może to być znak, że twój organizm reaguje na nierozwiązane konflikty wewnętrzne. W przejadaniu się występuje fizyczny dyskomfort, w którym po prostu odczuwasz ból brzucha za to, ile zjadłeś, i późniejsze poczucie winy (które nie przyczyniają się do stanu depresyjnego). Kiedy nie jesz wystarczająco dużo, twój mózg nie ma składników odżywczych i nie może prawidłowo funkcjonować. Ponieważ mózg cierpi już wystarczająco na depresję, stan zwykle się pogarsza.
  4. Jesteś niespokojny Jeśli odczuwasz niepokój i lęk lub ciągle myślisz o rzeczach, nad którymi nie masz kontroli, lub odczuwasz niepokój w większej grupie ludzi - może to świadczyć o zaburzeniach nerwowych. Jeśli te objawy występują dłuższy czas należy szukać wsparcia u specjalisty.
  5. Ciągłe zmęczenie Jeśli masz problem ze wstaniem z łóżka, czujesz się całkowicie beznadziejny i jesteś całkowicie pozbawiony energii ? może być to objaw depresji. Stan ten nie leczony może przerodzić się w chorobę fizyczną, ponieważ układ odpornościowy jest osłabiony.
  6. Próbujesz uciec w używki Ludzie cierpiący na depresję czy nerwicę często sięgają po alkohol lub leki, aby na chwilę uciec od nieprzyjemnego stanu i się uspokoić. Niestety stosowanie alkoholu czy leków nie jest lekarstwem, wręcz przeciwnie stany te pogłębiają się.
  7. Odczuwasz dolegliwości bólowe bez przyczyny Coraz częściej odczuwasz różne bóle np. brzucha, głowy, kręgosłupa lub masz dodatkowe objawy masz nudności, drętwienia. Z objawami byłeś kilkukrotnie u lekarza, który nie znalazł żadnej przyczyny ? może to świadczyć np. o zaburzeniach nerwowych. W takim przypadku należy skonsultować się z psychologiem
  8. Obniżenie nastroju, które trwa dłużej niż kilka tygodni. Jeśli od wielu tygodni odczuwasz silne uczucie smutku, gniewu, lęku ? potrzebujesz pomocy psychologa lub psychoterapeuty.
  9. Wybierasz samotność Coraz częściej przebywasz w samotności, nie masz ochoty z nikim się spotykać, a nawet odwołujesz zaplanowane spotkania ze znajomymi? Jeśli dostrzegasz, że zaczynasz izolować się od ludzi koniecznie umów się do psychologa lub psychoterapeuty.
  10. Zaniedbujesz dawne pasje i zajęcia Jeśli miałeś dawniej jakieś zajęcie lub hobby, które zawsze sprawiało ci radość i nagle przestało ci się to podobać? Nie masz ochoty wracać do swoich dawnych pasji a dodatkowo wydają Ci się zbyt nudne? Jest to jeden z pierwszych objawów depresji.
  11. Dobrze jest odwiedzić psychologa w przypadku problemów osobistych, gdy problem zaczyna znacznie ingerować w twoje życie. Ponadto niektóre problemy osobiste powodują kolejne. Na przykład osoba nieśmiała zacznie unikać obcych i utraci możliwość uczenia się, jak radzić sobie z ludźmi. Jego umiejętności społeczne są zahamowane i bardzo trudno jest mu radzić sobie z ludźmi nawet w codziennych kontaktach - w biurze, na poczcie, w biznesie.

Jak wygląda pierwsza sesja z psychologiem?

Pierwsze spotkanie z psychologiem ma głównie charakter informacyjny. Głównym celem jest określenie, czego klient potrzebowałby i na czym może pomóc psycholog. Dla dalszej dobrej współpracy konieczne jest, aby klient i psycholog rozumieli się nawzajem, tak zwane ludzkie zrozumienie. To klient decyduje, czy psycholog i sposób, w jaki działa, mu odpowiada. Częstotliwość indywidualnych konsultacji jest indywidualna. Czasami może być tylko jedna wizyta, niektórzy klienci przychodzą długoterminowo.

Co wyróżnia dobrego psychologa?

  1. Psycholog mówi językiem, który rozumiesz (dostosowuje się do Ciebie)
  2. Wielokrotnie sprawdza, czy rozumiesz co miał na myśli
  3. Dobry psycholog czasami mówi, czasem milczy i zawsze słucha.
  4. Możesz mu powiedzieć o tym co Ci przeszkadza w relacji z nim lub w jego zachowaniu.
  5. Nie opowiada Ci o osobistych problemach, chyba, że o tych rozwiązanych jako przykład dla Ciebie
  6. Dobry psycholog z pewnością nie osądza ani nie potępia Ci za twoje zachowania czy poglądy.
  7. Potrafi powiedzieć ?nie wiem?, ?nie wiem?, ?nie rozumiem?.
  8. Podczas wizyty zapewnią ci coś więcej niż tylko powitanie i pożegnanie.
  9. Jeśli ma jakiś nieoczywisty problem pomaga Ci go sformułować.
  10. Pomoże ci znaleźć rozwiązanie, ale nie zrobi tego za Ciebie.
  11. Jeśli zrobiłeś coś zupełnie przeciwnego do tego, co ustaliliście na poprzednich sesjach - Stwierdza to, ale nie obwinia ani obraża się.
  12. Omawia z tobą, co się stanie, jeśli postąpisz w taki czy inny sposób.
  13. Jeśli twój psycholog stosuje testy, wyjaśnia C ich wyniki.
  14. Jeśli twoja sytuacja tego wymaga, poleci Ci sprawnego prawnika, psychiatrę lub innego specjalistę
  15. Nie krytykuje swoich po fachu, przynajmniej nie przed tobą.