Najlepszy ośrodek leczenia uzależnień, jak go wybrać?
Niewątpliwie w leczeniu uzależnienia najważniejszym, ale i najtrudniejszym krokiem jest samo podjęcie decyzji przez osobę uzależnioną. Zanim decyzja o specjalistycznym leczeniu uzależnienia zostanie podjęta, osoba dotknięta uzależnieniem próbuje sama sobie pomóc na różne sposoby. Prośba o pomoc czy zgoda na leczenie pada dopiero po licznych nieudanych próbach samodzielnego wyjścia z choroby, konsekwencjach w wielu sferach życia i motywacji zewnętrznej.
Po słowach ?No dobra idę na terapię? lub ?pomóżcie mi? czeka kolejna nie łatwa decyzja.
Zazwyczaj padają pytania:
- Gdzie leczyć uzależnienie?
- Jaką terapie wybrać?
- Która terapia jest najlepsza?
W Polsce istnieje wiele ośrodków, wybór jest duży, więc który ośrodek leczenia uzależnień wybrać?
Pierwsza kwestia brzmi – Czy wybrać ośrodek prywatny, czy też leczenie refundowane przez NFZ? Należy dokładnie przeanalizować sytuację materialną, jeżeli mamy problemy finansowe, ośrodek publiczny pozostaje dobrą alternatywą.
Niezależnie od tego, czy to będzie ośrodek leczący w ramach funduszy NFZ czy prywatny, ważne jest, aby ośrodek spełniał podstawowe zasady:
1. Wpis w rejestrze podmiotów leczniczych
W poszukiwaniu ośrodka uzależnień możemy spotkać oferty nieuczciwe i niekompetentne, korzystając z nich może skończyć się strata pieniędzy oraz chyba najcenniejsze motywacji osoby uzależnionej do podjęcia próby trzeźwego życia. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić czy dany Ośrodek Leczenia Uzależnień widnieje w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą, poprzez https://rpwdl.csioz.gov.pl/
Wpis w rejestrze podmiotów leczniczych daje nam gwarancję legalności, podstaw prawnych działania placówki, oznacza, że spełnia ona wysokie wymagania, jest stale kontrolowana przez Organ rejestrujący, Służby sanitarno-epidemiologiczne. Zatrudnia personel, który posiada niezbędne wykształcenie, uprawnienia, specjalizacje, certyfikaty.
2. Stała Superwizja
Ważne, aby placówka jak i poszczególni terapeuci regularnie się superwizowali. Podczas superwizji terapeuci omawiają trudności, wątpliwości i problemy wynikające z pracy z pacjentem. Superwizja to przyglądnięcie się pracy ośrodka i terapeutów w nim pracującym. Superwizja to wzajemna wymiana doświadczeń, przemyśleń, wspólne zastanawianie się nad źródłami trudności, szukanie istoty problemu, dochodzenie do nowych rozwiązań.
3. Kadra ośrodka leczenia uzależnień
Obowiązkowo postawą w każdym ośrodku leczenia uzależnień jest zatrudnienie terapeutów uzależnień, psychologa i psychiatry.
Personel ośrodka a w nim terapeuci uzależnień, lekarze i psychologowie są podstawowym narzędziem leczenia uzależnień. Profesjonaliści zajmujący się terapią uzależnień to certyfikowani specjaliści terapii uzależnień lub instruktorzy terapii uzależnień lub osoby w procesie certyfikacji.
Jeśli na stronie internetowej nie widzicie listy specjalistów, lub jest tam tylko jeden lub dwóch terapeutów, warto się zastanowić przed wyborem tego ośrodka leczenia uzależnienia.
Jeśli widzimy jednego lub dwóch terapeutów możemy zadać pytania:
- Jak taka mała ilość specjalistów może udźwignąć cały proces grupowy?
- Czy terapeuci nie są przepracowani?
4. Program
Niezmiernie ważny jest program, jaki ośrodek stosuje podczas leczenia uzależnień. Ważne, aby był on nadzorowany przez superwizora i odpowiednio dostosowany do potrzeb pacjentów. Ośrodki powinny posiadać programy podstawowe, pogłębione i nawrotowe. Powinny być one odpowiednie dla konkretnych uzależnień.
5. Możliwości przeprowadzania badań
Ważne by podczas pobytu w ośrodku Pacjent miał możliwość zrobienia badań laboratoryjnych (przynajmniej dwukrotnie). Wykonane badania i ich wyniki powinny być omawiane z pacjentami przez lekarza. Podstawą są również badania psychiatryczne jak i psychologiczne. Często obok uzależnienia mamy inne zaburzenia, które również powinny być zaopiekowanie.
6. Atmosfera
Ważne, aby osoby trafiające na terapię uzależnienia były objęte ciepłem, akceptacją i zrozumieniem. Atmosfera w ośrodku również jest czynnikiem leczącym z uzależnienia. Ważne by pacjenci, czyli się swobodnie i bezpiecznie w ośrodku ułatwia to otwieranie się przed innymi podczas zajęć terapeutycznych.
7. Wyżywienie
Wiele jest opowieści o ośrodkach korzystających z cateringów, najczęściej brzmią one podobnie: ?okropne, zimne jedzenie w styropianie?, ?na weekend przywozili jedzenie już w piątek, do niedzieli nie było ani świeże ani dobre?
Ważne, aby ośrodek posiadał własną kuchnię i oczywiście w niej profesjonalny personel. W obecnych czasach również istotne jest czy kuchnia ośrodkowa przyrządza dania z różnych rodzajów diet, jak np. Wegetariańska, wegańska itp.
8. Cena
Tu niestety szukanie najtańszego ośrodka nie dobrym rozwiązaniem. Jeśli nie dysponujecie odpowiednimi funduszami to lepiej iść na terapię finansowaną z NFZ niż prywatną. Z wyborem prywatnych ?tanich? ośrodków należy uważać. COŚ ZA COŚ. Jeśli w ośrodku leczenie jest połowę tańsze niż w innych lub ośrodek oferuje specjalne obniżki, zadajmy sobie pytanie: Kosztem, czego ta cena?
Odpowiedź jest prosta:
- a) kosztem wykwalifikowanej kadry ? zatrudniani się niedoświadczeni terapeuci, którzy pracują za minimalne wynagrodzenie. Dodatkowe pytanie: Czy ci terapeuci za tak niskie pensje przykładają się do swojej pracy?
- b) kosztem standardu i wyżywienia
Często super oferty cenowe są stosowane na zachętę w ośrodkach, które maja małą ilość pacjentów. Często się zdarza, że w takich ośrodkach grupa liczy dwóch czy trzech pacjentów ? taka grupa to nie grupa terapeutyczna przynosząca pożądane efekty.
9. Czas terapii
Kolejna ważna kwestia, zazwyczaj szukacie jak najkrótszego leczenia. I tu Błąd.
Leczenie uzależnienia, aby było skuteczne musi trwać określoną ilość czasu. Nie dajcie się nabrać na dwutygodniowe czy trzytygodniowe turnusy. Terapia uzależnienia powinna trwać od sześciu do ośmiu tygodni, a w przypadku niektórych uzależnień nawet rok.
Często szukacie szybkiego i krótkiego leczenia ze względu na obowiązki i pracę. Lepiej odbyć terapie raz a porządnie. Krótkie terapię bazują na wielokrotnych powrotach swoich podopiecznych.
10. Detoksykacja
Wiele osób szuka prywatnego ośrodka z detoksem na miejscu. To nie jest najlepsze rozwiązanie. Podczas detoksykacji mogą pojawić się stany odstawienne, które czasami zagrażają życiu. Detoksykacja powinna być przeprowadzana w warunkach szpitalnych, na oddziałach do tego przeznaczonych.
Detoksykacja w prywatnym ośrodku to tylko podanie kilku kroplówek i garści leków. Taka detoksykacja zazwyczaj kosztuje niemal tyle samo, co sama terapia. W przypadku, gdy pacjent zaczyna mieć groźne dla zdrowia i życia stany odstawienne zostaje przewożony do Państwowego szpitala, ponieważ prywatne placówki nie są przystosowane do przetrzymywania w tak ciężkich stanach.
Zostaw swój komentarz