Odtrucie alkoholowe – na czym polega
Pierwszym i często najważniejszym krokiem na drodze do walki z nałogiem jest odtrucie alkoholowe. Prawidłowo przeprowadzony i połączony z chęcią do leczenia detoks ma za zadanie pomóc organizmowi alkoholika w pozbyciu się zgromadzonych w organizmie toksyn, które w wielu przypadkach są efektem wieloletniego nałogowego spożywania alkoholu. Na czym polega, jak je przeprowadzić i jak długo trwa odtrucie alkoholowe? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule
Na czym polega odtrucie alkoholowe?
Czym jest odtrucie alkoholowe? Proces nazywany również detoksem ma za zadanie przerwanie ciągu alkoholowe u osób, które nadużywają alkoholu. Z uwagi na objawy towarzyszące zespołowi abstynencyjnemu – biegunkę, wymioty, drżenie mięśni, zawroty głowy, stany lękowe czy wahania ciśnienia, które są reakcją organizmu na odstawienie trunków, przeprowadzenie odtrucia alkoholowego jest jednym z najlepszych sposobów nie tylko na walkę z ewentualnymi skutkami ubocznymi nagłej abstynencji, ale także na zadbanie o ciało pacjenta. Mowa o usunięciu zgromadzonych w jego organizmie szkodliwych toksyn, nawodnienie go czy też podanie odpowiednich leków, które mogą z dolegliwościami na tle psychicznym.
A kiedy rekomendowane są odtrucia alkoholowe? Detoks przynosi dobre efekty u alkoholików, u których choroba jest tak zaawansowana, że samodzielne odstawienie alkoholu jest niemożliwe, a wszelkie próby kończą się porażką. Równie często zaleca się przeprowadzenie odtrucia alkoholowego pod okiem specjalistów w sytuacji, gdy osoba uzależniona zaczęła samodzielnie detoks, jednak pojawiły się objawy zespołu abstynencyjnego.
Dlaczego warto zdecydować się na detox? Zalety odtrucia alkoholowego
Jak wspomnieliśmy już we wstępie tego artykułu, detox, czyli odtrucie alkoholowe, jest pierwszy krokiem w kierunku odzyskania kontroli nad swoim życiem i rozpoczęcia walki z nałogiem. Z jego pomogą alkoholik może przerwać wieloletni ciąg, podczas którego sięga po alkohol nawet codziennie. To także jeden z najskuteczniejszych sposobów na zminimalizowanie nieprzyjemnych skutków fizycznych i psychicznych, które są nieodłącznie powiązanie z zespołem abstynencyjnym.
Odtrucie alkoholowe w domu – czy to dobry pomysł?
Na czym polega odtrucie alkoholowe w domu? W internecie można znaleźć kilka metod, które mają pomoc alkoholikowi w przerwaniu ciągu alkoholowego. Warto jednak podkreślić, że nie jest to ani dobre, ani bezpieczne rozwiązanie. Odtrucie alkoholowe w domu może się sprawdzić u osób, które jednorazowo przesadziły z napojami wyskokowymi.
W przypadku alkoholików sytuacja wygląda inaczej, ponieważ zespół abstynencyjny i nagłe odstawienie alkoholu wiąże się nie tylko z pogorszeniem samopoczucia, ale także może powodować takie dolegliwości jak problemy ze strony układu krwionośnego i pokarmowego, bezsenność, uczucie lęku i niepokoju, ale nie tylko. W trakcie odtrucia alkoholowego może dojść również do wystąpienia poważnych, nawet zagrażających życiu powikłań – padaczki, depresji czy nawet próby samobójczej. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby odtrucie alkoholowe każdorazowo odbywało się pod okiem personelu medycznego, który w razie wystąpienia skutków ubocznych będzie w stanie odpowiednio szybko zareagować.
Jak wygląda odtrucie alkoholowe?
Jak wygląda i na czym polega odtrucie alkoholowe? Jak już wspomnieliśmy, powinno się ono odbywać wyłącznie w odpowiednich placówkach i w warunkach klinicznych. Samo podejście do pacjenta jest dość indywidualne i zależy przede wszystkim od jego ogólnego stanu i ewentualnych dolegliwości towarzyszących odstawieniu alkoholu. Pierwszym krokiem odtrucia alkoholowego jest dokładna diagnostyka, zaczynająca się od wywiadu z pacjentem. Bardzo ważne, aby alkoholik był szczery ze specjalistą i nie zatajał przed nim informacji dotyczących długości trwania uzależnienia czy chorób towarzyszących.
Kolejnym krokiem są badania – moczu, morfologia i alkomatem. Specjalista może zdecydować o przeprowadzeniu dodatkowej, dokładniejszej diagnostyki, np. gdy podejrzewa problemy z wątrobą lub pojawiły się niepokojące objawy odstawienia alkoholu. Po uzyskaniu wyników przechodzi się do właściwego odtruwania alkoholowego, czyli usuwania toksyn z organizmu pacjenta, a następnie podaje się kroplówki i płyny w celu wyrównania gospodarki wodno-elektrolitowej i uzupełnienia niedoborów, które często występują u osób nadużywających alkoholu. W razie potrzeby podaje się także leki o działaniu wyciszającym.
Jak długo trwa odtrucie alkoholowe?
A jak długo trwa odtrucie alkoholowe? Czas ten jest uzależniony od stanu zdrowia osoby uzależnionej, jednak zazwyczaj wynosi on od 7 do 10 dni. Na tym etapie pacjent powinien przebywać pod opieką lekarzy, zwłaszcza w sytuacji, gdy utrzymują się nasilone objawy zespołu abstynencyjnego. Co więcej, w wielu przypadkach proces ten nie kończy się na odtruciu alkoholowym w warunkach klinicznych. Po tym czasie pacjenci mogą zdecydować się również na specjalne programy rehabilitacyjne, trwające zazwyczaj kilka tygodni. Ich celem jest pomoc w wytrwaniu w trzeźwości.