Odwyk narkotykowy. Na czym polega i jak przebiega terapia?
Jeśli Ty lub ktoś z bliskich Tobie osób ma problem z narkotykami poniższe informacje mogą być pomocne w wyborze odpowiedniego miejsca leczenia uzależnienia od narkotyków.
Istnieje kilka sposobów leczenia osoby uzależnionej od narkotyków. Rodzaj leczenia narkomanii powinien być
dobrany do indywidualnych potrzeb osoby uzależnionej od narkotyków. Sposób i
czas leczenia zależą od:
- rodzaju przyjmowanych narkotyków;
- od zawansowania uzależnienia;
- czasu trwania uzależnienia;
- poziomu destrukcji wynikającej z przyjmowania narkotyków;
- osobistej sytuacji osoby uzależnionej;
- wieku.
Ile trwa odwyk narkotykowy?
Ośrodki leczenia uzależnienia od narkotyków dzielimy na krótko i długoterminowe.
Terapia krótkoterminowa może trwać od czterech do dziesięciu tygodni. Terapia długoterminowa narkomanii trwa od sześciu do maksymalnie dwudziestu czterech miesięcy.
Jak wygląda i na czym polega odwyk narkotykowy?
- Terapia krótkoterminowa ? Ośrodki oferujące taka terapię stacjonarną deklarują czas trwania od 4 do 10 tygodni. Jednakże bez wątpienia należy stwierdzić, że skuteczna w przypadku uzależnienia od narkotyków może być jedynie terapia 8-10 tygodniowa. Cztery tygodnie to stanowczo za krótko dla osoby uzależnionej od narkotyków. Dodatkowo należy zaznaczyć, że nawet po ośmiu czy dziesięciu tygodniach proces terapeutyczny leczenia narkomanii się nie kończy. 8-10 tygodni to etap podstawowy w którym osoba uzależniona bierze udział w zajęciach motywacyjno – edukacyjnych. W tym czasie pacjent poznaje swoje uzależnienie i uczy się sposobów radzenia sobie z nim. Po tym etapie leczenia osoba uzależniona powinna kontynuować terapię w trybie ambulatoryjnym (dochodzącym) nawet przez kilka lat. Pierwszy rok po wyjściu to czas skoncentrowany na przysposobieniu się do życia w trzeźwości. W kolejnych latach terapia może przejść w poziom zaawansowany. Podczas którego uzależnienie nie będzie już tematem przewodnim terapii. W tym czasie pacjenci pracują na różnego rodzaju problemach osobistych.
Leczenie krótko terminowe odbywa się w placówkach refundowanych przez NFZ jak i jest prowadzone w prywatnych ośrodkach uzależnień.
- Terapia długoterminowa narkomanii trwa od 6 do 24 miesięcy. Takie leczenie odbywa się w specjalistycznych placówkach, które zajmują się tylko uzależnieniami od środków psychoaktywnych. Najczęściej trafiają tam osoby w bardzo zaawansowanym stopniu uzależnienia.
Program terapii długoterminowej narkomanii opiera się na funkcjonowaniu w społeczności terapeutycznej. Ważnym aspektem takiej terapii jest praca w ośrodku. Osoba będąca na takiej terapii ma do wykonania każdego dnia jakieś konkretne obowiązki które wchodzą w proces ergoterapii. Zależą one od czasu pobytu w ośrodku oraz procesu zdrowienia. Wśród prac mogą być takie związane z obsługą ośrodka np. sprzątanie, praca kucharza, ogrodnika. Ośrodki najczęściej posiadają gospodarstwa rolne w których są również prace przy hodowli zwierząt i roślin. Każdy uczestnik terapii jest zobowiązany do pracy w ośrodku.
W ośrodku długoterminowym poza pracą, pacjenci uczestniczą również w terapii grupowej i indywidualnej.
Podczas pobytu w takim ośrodku pacjenci uczą się obowiązkowości i odpowiedzialności za siebie i innych. Zdobywają umiejętności funkcjonowania w grupie jak i w codziennym życiu.
Mimo, że pobyt w takim ośrodku jest bardzo długi, po zakończeniu pobytu w ośrodku należy podobnie jak w ośrodkach krótkoterminowych kontynuować terapię, aby nie wrócić do nałogu.
Jak dostać się na odwyk narkotykowy?
Zarówno w przypadku leczenia długoterminowego jak i krótkoterminowego ważne jest wcześniejsze odtrucie organizmu (detoksykacja narkotykowa). Pacjent w stanach odstawiennych nie jest w stanie uczestniczyć w terapii z pełnym zaangażowaniem.
Detoksykacja narkotykowa ? po zaprzestaniu przyjmowania narkotyków czy innych substancji pojawia się zespół abstynencyjny. Objawia są bardzo nieprzyjemne np.
- lęk i niepokój
- bezsenność
- rozdrażnienie
- drżenie kończyn a czasami całego ciała
- bóle mięśni
- nudności i wymioty
- biegunki
- zaburzenia akcji serca i ciśnienia krwi
- pocenie się
Osoba, u której występują objawy odstawienne odczuwa ogromny dyskomfort czasami dochodzi do powstania paniki oraz myśli, że za chwilę umrze. Na skutek tych objawów pojawia się pragnienie natychmiastowego przyjęcia substancji w celu złagodzenia nieprzyjemnych objawów. Większość uzależnionych tak wchodzi w błędne koło. Dochodzi do bardzo długich ciągów, w których samodzielne odstawienie substancji jest prawie niemożliwe. Zresztą jest ono bardzo groźne dla życia osoby uzależnionej.
Z racji, że może dojść do powikłań ważne jest, aby detoksykacja odbywała się w placówkach zajmująch się detoksykacją. Jedyne takie placówki to szpitale i oddziały detoksykacyjne.
Wiele prywatnych ośrodków leczenia uzależnień w swoich ofertach ma detoksykację. Żaden z nich nie jest prawidłowo przystosowany do jej przeprowadzenia. W razie komplikacji związanych z detoksykacją pacjent jest przewożony do szpitala. Dlatego w celu najbezpieczniejszego odtrucia organizmu z toksyn należy wybrać oddział szpitalny.
Detoksykacja trwa od kilku dni do kilku tygodni w zależności od stopnia zatrucia organizmu.
Po przeprowadzonej detoksykacji wystarczy zadzwonić do wybranego ośrodka i po prostu zarezerwować miejsce.
W przypadku leczenia refundowanego przez NFZ czy terapii długoterminowej czas oczekiwania na miejsce może trwać od kilku dni do kilku miesięcy. Wymagane jest również skierowanie.
W prywatnych ośrodkach uzależnień pacjent jest przyjmowany bez skierowania i najczęściej bez oczekiwania.
Zostaw swój komentarz