Jak alkoholik manipuluje żoną ?

Jak alkoholik manipuluje żoną ?

Zadaliśmy pytanie przypadkowym osobom co myślą o zachowaniu osób uzależnionych od alkoholu. Większość z nich odpowiedziała, ?alkoholicy są niezłymi manipulatorami, kłamią, kręcą, oszukują i ranią swoich bliskich. Ta cała manipulacja tylko po to, bo móc osiągnąć swój cel czyli napicie się.?

Uzależnienie od alkoholu to wyjątkowo silna choroba. Pogłębianie się  tej choroby i wzrastająca obsesja picia alkoholu prowadzi  do zachowań raniących osoby bliskie i do ogromnej manipulacji otoczeniem.

Takie zachowania nie są oznaką złej woli czy charakteru osoby uzależnionej. Manipulacje uzależnionego wynikają z mechanizmów choroby alkoholowej, które są jednym z podstawowych objawów uzależnienia.

U osób uzależnionych za większość ich problemów, kłamstw i kłótni odpowiada samo bycie w nałogu. Ciekawostką jest to, że im są lepiej wykształceni i bardziej inteligentni poziom ich manipulacji jest jeszcze większy i z czasem już sami w nie wierzą. Tym samym nie widzą wielkiego poziomu destrukcji spowodowanej w różnych obszarach swojego życia na wskutek uzależnienia i wieloletnich manipulacji.

Sam poziom wykształcenia, inteligencji czy funkcja zawodowa często jest aspektem przez który sama  rodzina alkoholika neguje jego chorobę. Terapeuci często słyszą ?Skoro jest po dwóch fakultetach, prowadzi ogromną firmę i zarabia sporo pieniędzy to chyba nie jest alkoholikiem, on  tylko  za dużo pije? .

Sam alkoholik również w ten sposób myśli o swoim piciu, a gdy ktoś próbuje mu powiedzieć, że ma problem z alkoholem, też tak się tłumaczy ?Jakbym był alkoholikiem, nie mielibyśmy pieniędzy i nie osiągnąłbym tego co mam?

Co zatem sprawia, że alkoholik manipuluje a jego rodzina przez długie lata potrafi wierzyć w te manipulacje, wykręty i kłamstwa ?

Wśród trzech mechanizmów powstania uzależnienia jeden odpowiada za bronienie wszelkich sygnałów płynących z zewnątrz informujących o tym, że uzależniony ma problem. Jest to mechanizm Iluzji i zaprzeczenia, który niczym gąbka ma ścierać wszelkie dowody powstałego uzależnienia.

Jak tłumaczy się i manipuluje alkoholik?

Osoba uzależniona od alkoholu jak i innych substancji czy zachowań najczęściej używa obron w postaci:

  • ZAPRZECZANIA ? alkoholik zaprzecza temu, że w ogóle pije, jak i faktom czy konsekwencjom swojego picia. ?Nic dziś nie piłem?, ?Nie przepiłem wypłaty? itp.
  • MINIMALIZOWANIA ? alkoholik pomniejsza ilości wypitego alkoholu ?wypiłem tylko jedno piwo? kiedy naprawdę było ich dużo więcej?. Alkoholik minimalizuje również konsekwencje, które pojawiły się na wskutek nadużywania alkoholu ?to była mała sprzeczka? kiedy wdał się w wielką awanturę. Dodatkowo zdrabnia nazewnictwo alkoholu ?wypiłem kieliszeczek, wódeczkę, piweczko?
  • OBWINIANIE INNYCH ? alkoholik szuka winnego swojego picia, zawsze znajdzie się ktoś, przez kogo musiał się napić. ?Piję bo szef mnie zezłościł, żona mnie wyprowadziła z równowagi?, ?Koledzy mnie namówili? Alkoholik potrafi doprowadzić do awantury w domu aby mieć pretekst by powiedzieć ?musiałem iść się napić bo mnie zezłościłaś?
  • ODWRACANIE UWAGI ? alkoholik w momencie gdy problem jego picia jest w centrum odwraca uwagę ?zobacz jak sąsiad pije, on naprawdę ma problem z alkoholem?. Odwróceniem uwagi jest również całkowita zmiana tematu. ?Wiesz co dziś zadziało się w pracy ??
  • RACJONALIZACJA ? Alkoholik zawsze wymyśla racjonalne powody swojego wypicia alkoholu. ?Piję bo lubię smak piwa, jestem smakoszem?, ?Piję bo miałem ciężki dzień w pracy, chyba mi się należy chwila relaksu?, ?Piłem bo wszyscy tam pili, wyszedłbym na kapusia? ? W takich sytuacjach każdy by się napił?. Prawda jest taka, że osoba uzależniona najpierw pije a usprawiedliwienia szuka później.
  • INTELEKTUALIZACJA ? alkoholik szuka dowodów naukowych lub wygłasza wywody dotyczące alkoholu ?piwo jest dobre na nerki?, ?naukowcy udowodnili, że lampka wina wieczorem poprawia jakość snu?, ?Wielcy artyści dodawali sobie natchnienia substancjami zmieniającymi świadomość?
  • KOLORYZOWANIE WSPOMNIEŃ ? Alkoholik zapomina niewygodne fakty związane z piciem alkoholu a eksponuje to co było mało istotne. ?Wspaniała była impreza, przepyszne jedzenie?? zapominając o tym, że zrobił na tej samej imprezie wielką awanturę i pół wieczoru wymiotował?
  • MARZENIOWE PLANOWANIE ? mimo że alkoholik jest na skraju bankructwa, czy rozpadu rodziny on sam jest przekonany, że wszystko będzie dobrze. ?Wszystko załatwię, od jutra nie będę pił i wszystko naprawię, zobaczysz?. Jednak to jutro nie następuje.

Osoba uzależniona wraz z rozwojem swojego alkoholizmu buduje wokół siebie mur z mechanizmu Iluzji i Zaprzeczenia. Mur ten ma bronić i usprawiedliwiać uzależnionego przed samym sobą i światem, który dostrzega problem z alkoholizmem. Mur iluzji i zaprzeczenia jest coraz wyższy, im większe  i bardziej widoczne są konsekwencje picia alkoholu.  Mur iluzji broni uzależnionego przed odczuwaniem wyrzutów sumienia i wstydu.

Z czasem ten system obronny sprawia, że alkoholik odgradza się od wszystkiego co było dla niego kiedyś wartościowe i od wszystkich których kochał.

Alkoholik nie słyszy już próśb i gróźb ze strony rodziny w rezultacie czego, zostaje sam z alkoholem. Wtedy użala się nad sobą i tłumaczy dalsze picie tym, że wszyscy go zostawili.

Zostaw swój komentarz
Komentarz
Nazwa
E-mail