Narkotyki miękkie - klasyfikacja

Narkotyki miękkie – klasyfikacja

Bardzo często spotykamy się z określeniami narkotyki ?miękkie? i ?twarde? Według tego nazewnictwa narkotyki ?miękkie? to środki naturalnego pochodzenia, głównie narkotyki z tej grupy to marihuana czy haszysz. Natomiast narkotyki ?Twarde? są to środki syntetyczne, najczęściej spotykane w postaci tabletek, kryształu lub proszku.

Nazewnictwo twardych lub miękkich narkotyków odnosi się do niebezpieczeństwa związanego z ich spożyciem. Wśród tych niebezpieczeństw jest np. szybkie uzależnienie się, powstające zaburzenia a nawet ryzyko śmierci.

Mówiąc o niebezpieczeństwie, należy podkreślić, że wszystkie narkotyki są toksyczne dla organizmu i powodują często śmiertelne choroby jak: rak, marskość wątroby, choroby sercowo-naczyniowe itp.

Niebezpieczeństwo przyjmowania narkotyków to również pojawienie się uzależnienia fizycznego i psychicznego od narkotyków. Niebezpieczeństwo rozumiemy również przez skutki nadużywania narkotyków takie jak jazda samochodem pod wpływem narkotyków, rozboje, brak zasad moralnych i sex i nadużycia.

Ważnym aspektem w narkomanii nie jest produkt i jego zróżnicowanie na narkotyk miękki czy twardy, ale koncentracja zachowania wokół narkotyku. Problemem są dysfunkcje spowodowane narkotykami w odniesieniu do edukacji, pracy czy relacji z otoczeniem. Nazwa czy moc narkotyków nie jest ważna w przypadku, gdy zażywanie go staje się rutyną, a nie jest jak dawniej przyjmowany przypadkowo lub z ciekawości.

Narkotyki twarde i miękkie

Podział narkotyków na ?twarde? i ?miękkie? niesie za sobą spore problemy. Jednym z nich jest to, że nazewnictwo ?miękkie narkotyki?  niesie za sobą informację, że są bezpieczniejsze i łagodniejsze w działaniu, czasami nawet pojawia się mit, że narkotyki ?miękkie? nie uzależniają. W rzeczywistości jednak zażywanie ich jest problematyczne, a przyjmowane w dużych dawkach mogą wykazywać bardzo silne działanie psychoaktywne. Ponadto również uzależniają i powodują wszystkie objawy uzależnienia podobnie jak narkotyki twarde czy alkohol. Mechanizmy uzależnienia przy narkotykach ?miękkich? rozwijają się identycznie jak przy innych substancjach.

 Ważnym problematycznym aspektem jest również to, że wiele narkotyków, trudno sklasyfikować. Niektóre narkotyki pochodzenia roślinnego oddziałują na organizm człowieka podobnie lub silniej niż narkotyki syntetyczne. Przykładem jest np.  Kokaina, która z pozoru jest białym proszkiem, ale jest otrzymywana z liści koki ? ma zatem zarówno naturalne, jak i syntetyczne pochodzenie.

Niemniej jednak ważne jest, aby mówić o narkotykach, które są potencjalnie bardziej niebezpieczne niż inne, ponieważ czasami w przypadku niektórych narkotyków ciekawość może stać się niebezpieczna. Zażycie niektórych narkotyków może skutkować nieodwracalnymi zmianami w mózgu lub natychmiastową śmiercią.

Podział narkotyków

Sposobem na wyjaśnienie tego, jakie i jest podział i rodzaje narkotyków jest rozróżnienie tego, jak działają na organizm człowieka. Takie wyjaśnienie pozwala zrozumieć z czym mamy do czynienia i dlaczego ktoś sięga po narkotyki. Podział na miękkie i twarde narkotyki nie oddaje prawdziwej istoty narkotyków.

Najczęściej wybór konkretnego narkotyku jest pokierowany jakimiś brakami jakie posiada osoba go zażywająca. Dlatego często substancje takie jak narkotyki czy alkohol terapeuci nazywają protezą na coś, czego osoba uzależniona nie posiada.  Przykładem mogą być narkotyki lub leki o działaniu uspokajającym. Po tą grupę narkotyków sięgają osoby niepewne siebie, nerwowe i lękowe. Narkotyki dają im poczucie kontroli swoich lęków i innych emocji oraz poczucie siły i większych możliwości. Wielu pacjentów tak wspomina swoje początki z narkotykami ?Byłem zawsze jakiś zestresowany, zalękniony, bałem się, że to widać, czułem się nieszczęśliwy. Gdy spróbowałem narkotyku okazało się, że znalazłem lekarstwo na swoje dolegliwości. Coraz częściej sięgałem po narkotyk by złagodzić swoje nieprzyjemne odczucia. Z czasem brałem narkotyki, zawsze, kiedy miał pojawić się lęk i nawet nie wiem, kiedy stało się to moją codziennością.?

Rodzaje narkotyków:

  • Depresanty –  Są substancjami, które na celu mają spowolnienie działania układu nerwowego. Depresanty sprawiają rozluźnienie i senność, tłumią negatywne emocje.

Depresanty dzielimy na pochodne z benzodiazepin, opiaty i alkohol.

Benzodiazepiny ? są to najczęściej leki uspokajające przepisywane na receptę. Do benzodiazepin zaliczmy Xanax, Clonazepam oraz Relanium. Zażywanie tych leków przez kilka tygodni lub dłużej prowadzi do bardzo silnego i niebezpiecznego uzależnienia.

Opiaty i opioidy? są naturalne lub syntetyczne środki oddziałujące na receptory opioidowe. Opiaty i opioidy są najsilniej uzależniającymi narkotyki ze wszystkich wszystkich grup. Do opiatów i opioidów zaliczane są morfina, heroina oraz fentanyl.

Alkohol ? Jest on również zaliczany do depresantów. Alkohol jest również narkotykiem, tyle, że legalnym.

  • Stymulanty są przeciwieństwem depresantów. Ich zadaniem jest pobudzanie układu nerwowego. Po użyciu depresantów układ nerwowy pracuje dużo intensywniej niż normalnie. Stymulanty zwiększają koncentrację, chęć działania, rozmowność, niwelują senność i odczucie głodu oraz zwiększają koncentrację.  Przy tzw. zjazdach, czyli, gdy ich działanie mija pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości, wśród nich pogorszenie samopoczucia, brak siły i wyczerpanie. Objawy te są niwelowane przy podaniu następnej dawki narkotyku.  Jest to przyczyną wpadania w uzależnienie, osoba na zejściu, aby uniknąć złego samopoczucia przyjmuje kolejną dawkę narkotyków. Wśród stymulantów znajdziemy kofeinę, amfetaminę, kokainę i mefedron.
  • Psychodeliki ?powodują myślotok, zwiększenie kreatywności, zmiany w sposobie myślenia, a także halucynacje przyjmujące formę bardzo intensywnych kolorów.  Psychodeliki są bardzo niebezpieczne, ze względu na ich zdolność pobudzania chorób psychicznych. Osoba pod wpływem grupy narkotykówpsychodelików ma zniekształconą percepcję rzeczywistości i jest podatna na wypadki i niebezpieczne zachowania. Do psychodelików zaliczamy głównie grzybki halucynogenne i LSD.
  • Dysocjanty – Działanie dysocjantów opiera się na wywoływaniu stanu dysocjacji – odcięcia.  Jest to odcięcie od swojego ciała i otoczenia, towarzyszą temu halucynacje i wrażenie unoszenia się nad ziemią. Przyjmowanie dysocjantów wpływa negatywnie tkankę nerwową i zdrowie psychiczne. Wśród dysocjantów występują ketamina, PCP i dekstrometorfan (składowa preparatów na kaszel).

Wszystkie rodzaje narkotyków uzależniają osoby je przyjmujące niezależnie od rodzaju i podziału na narkotyki  miękki i twarde. Prowadzą do silnej destrukcji we wszystkich sferach funkcjonowania człowieka.

Zostaw swój komentarz
Komentarz
Nazwa
E-mail