Gdzie szukać pomocy dla narkomana?   

Gdzie szukać pomocy dla narkomana?   

Uzależnienie od narkotyków, podobnie jak i od alkoholu, jest trudne do samodzielnego pokonania. W końcu jest to poważna choroba, która może zagrażać nie tylko zdrowiu, ale także życiu. Właśnie dlatego tak ważne jest podjęcie odpowiednich kroków, które pomogą uzależnionej osobie w odstawieniu środków psychoaktywnych i przeprowadzeniu detoksu organizmu. Jeżeli ktoś w najbliższym otoczeniu zmaga się z tą chorobą i nie wiesz, gdzie szukać pomocy dla narkomana, to zachęcamy Cię do przeczytania tego artykułu.

Czy szukanie pomocy dla narkomana ma sens?

Wiele osób zastanawia się, czy szukanie i oferowanie pomocy dla narkomana ma w ogóle sens. Jak najbardziej! Uzależnienie od narkotyków jest poważną chorobą, która wymaga specjalistycznego leczenia. Bardzo często chory nie zdaje sobie sprawy z destrukcyjnego wpływu używek na swoje życie i zdrowie oraz kontakty z bliskim otoczeniem. Wsparcie w zrozumieniu powagi sytuacji może być pierwszym i najważniejszym krokiem w walce o odzyskanie życia i wygraną z uzależnieniem. Już samo przyznanie się do problemu może być punktem zwrotnym.

Oczywiście, pomoc dla narkomana jest niezbędna nie tylko w momencie przyznania się do problemu z uzależnieniem. Równie ważne jest wsparcie na całym etapie leczenia, zwłaszcza w momencie, gdy chory uzyska diagnozę, przejdzie proces odstawienia, który wiąże się z licznymi negatywnymi skutkami nazywanymi ogólnie zespołem odstawiennym lub abstynencyjnym.

Pomoc dla narkomanów a prawo – czy można zmusić uzależnioną osobę do leczenia?

Warto pamiętać, że zgodnie z polskim prawem leczenie osób uzależnionych jest dobrowolne (ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii). Oznacza to, że nie można zmusić narkomana do uzyskania pomocy. Oczywiście, istnieją pewne wyjątki. Przymusowe leczenia odbywa się w sytuacjach gdy:

  • uzależniony jest osobą ubezwłasnowolnioną,
  • wykazuje objawy zaburzeń psychicznych,
  • zagraża bezpośrednio własnemu życiu lub stanowi zagrożenie dla innych,
  • uzależniony jest niepełnoletni (nie ukończył 16. roku życia).

W takich przypadkach należy złożyć wniosek do sądu rejonowego albo prokuratury rejonowej. Z kolei w celu skierowania na przymusowe leczenie osoby nieletniej konieczne jest złożenie wniosku do sądu opiekuńczego.

Gdzie szukać pomocy dla narkomana? Publiczne, niepubliczne i prywatne ośrodki terapii uzależnień

Jeżeli nie wiesz, gdzie szukać pomocy dla narkomana, to najlepszym wyborem jest udanie się do pobliskiej poradni uzależnień. Jeżeli w Twoim mieście nie ma takiej placówki – możesz skontaktować się na przykład z Polskim Towarzystwem Zapobiegania Narkomanii lub jednym z telefonów zaufania, a także wyszukać placówkę leczenia uzależnień współpracujących z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Pomoc dla narkomanów oferują trzy rodzaje placówek. Najczęściej chorzy decydują się na leczenie w publicznym ośrodku terapii uzależnień, które jednak mają dość długie listy oczekujących. Innym rozwiązaniem są Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej, w których można uzyskać zarówno płatną, jak i bezpłatną pomoc dla narkomanów. Ostatnim miejscem, w którym chory uzyska specjalistyczne wsparcie, są prywatne ośrodki. Warto mieć jednak na uwadze, że pobyt w nich często wiążę się z bardzo wysokimi kosztami, jednak czas oczekiwania na przyjęcie jest o wiele krótszy, niż ma to miejsce w przypadku ośrodków publicznych.

Co jeszcze warto wiedzieć o pomocy dla narkomana?

Szukasz pomocy dla narkomana, ale boisz się, że Cię na to nie stać? Spokojnie, jeżeli ośrodek leczenia uzależnień ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem zdrowia, to pobyt w nim będzie bezpłatny. Co istotne, świadczenie przysługuje każdemu choremu – zarówno temu z ubezpieczeniem, jak i nieubezpieczonemu.

Dodatkowo warto pamiętać o tym, że pomoc dla narkomana nie kończy się na zakończeniu leczenia w ośrodku. Niezbędne jest również późniejsze wsparcie, dzięki któremu pacjent nie wróci do uzależnienia. Aby zapobiegać nawrotom, można zapisać się do grupy wsparcia lub kontynuować wizyty u terapeuty, jednak już rzadziej. W niektórych przypadkach konieczne może być zapewnienie także pomocy socjalnej i prawnej.

Gdzie szukać pomocy dla narkomana? Znajdź ją na najlepszeterapie.pl

Aby ułatwić znalezienie pomocy dla narkomanów, stworzyliśmy serwis najlepszeterapie.pl, w którym prowadzimy zestawienie najlepszych ośrodków leczenia uzależnień, terapeutów oraz psychologów i psychiatrów specjalizujących się w tej dziedzinie. Ranking jest tworzony przez odwiedzających naszą stronę internautów, którzy po zalogowaniu mogą wystawić opinię miejscom i specjalistom. W przypadku ośrodków leczenia uzależnień oferujących pomoc dla narkomanów użytkownicy oceniają program leczenia i metody terapii, kadrę, opiekę lekarską, okolicę ośrodka, warunki pobytu, jakość posiłków, zaplecze i rzetelność. Z kolei specjaliści są oceniani na podstawie podejścia do pacjenta oraz wiedzy i kompetencji.

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie szukać pomocy dla narkomana – zachęcamy do zapoznania się z dostępnymi metodami wsparcia w naszym serwisie.